Терапія хворих, що страждають запальними захворюваннями чоловічої репродуктивної системи, — важке і складне завдання. Тому тільки комплексне поетапне лікування одночасно обох подружжя або статевих партнерів, навіть при виявленні інфекції у одного з них, дозволяє досягти клінічного одужання.

Комплексні методи включають такі види лікування:

1) етіологічне, 2) патогенетичне, 3) гормональне, 4) імунологічне, 5) загальнозміцнююча терапія і психотерапія.

 

Етіологічне лікування спрямоване на усунення інфекції на основі проведених цитологічних, культуральних та інших досліджень. Лікування проводиться протягом 20-30 днів з послідовним призначенням 2-3 препаратів. Для цього використовуються засоби групи тетрацикліну (доксициклін), фторхінолонів (абактал, таривид), цефалоспоринів (клафоран), макроліди (рулид), а також ацикловір, ністатин і трихопол. Якщо лікування виявляється неефективним, повторюють під контролем ідентифікації інфекційного агента і підбирають інші лікарські препарати. Для профілактики кишкового дисбактеріозу одночасно призначають бактисубтил протягом 10-15 днів. Засоби, що належать до сульфаніламідів і похідних нітрофурану через їхній гонадотоксичний вплив в терапії повинні бути виключені.

Патогенетичне лікування включає заходи із ліквідації первинного джерела інфекції та реінфекції, усунення нейротрофічних розладів у місці запалення і можливих ускладнень. У зв’язку з цим проводяться обстеження та лікування статевого партнера, виявлення і санація вогнищ інфекції, місцево застосовуються антимікробні препарати для введення в уретру і в сечовий міхур, масаж простати, фізіотерапія.

Гормональні препарати призначаються в комплексній терапії при дефіциті ендогенного тестостерону або для стимуляції обмінних і регенеративних процесів. До них відносяться: провирон, андриол, сустанон-250.

Підвищення імунологічної реактивності організму досягається застосуванням тімолін, тактивину, нормального людського імуноглобуліну та біогенних препаратів (раверон, тріанол).

Для закріплення і стабілізації результатів терапії на заключному етапі проводиться санаторно-курортне лікування, що включає встановлення нормального способу життя.

Клінічними критеріями одужання вважають:

1) відсутність або <1,0х106 / мл лейкоцитів в спермі;

2) відсутність мікрофлори або при обсіменіння Staphylococcus epidermidis <103 КУО / мл;

3) відсутність інших видів інфекції;

4) нормалізація показників сперми.

При відсутності настання вагітності від 6 до 12 місяців з моменту закінчення лікування подружжю призначають гормоностімулюючу терапію.