Тепер поговоримо про чоловіче безпліддя, під яким розуміють відсутність у чоловіка здатності до запліднення, незважаючи на нормальне здійснення статевого акту.

Раніше відповідальність за безпліддя шлюбу частіше покладалася на жінку. Останнім же час завдяки ретельним обстеженням чоловіків і, зокрема, лабораторним аналізам сперми з’ясувалося, що приблизно в половині безплідних шлюбів винуватцем безпліддя є не жінка, а чоловік.

До вроджених форм безпліддя відносяться різні види аномалій яєчок: первинний гіпогонадизм, тобто вроджене недорозвинення статевих органів, вроджена відсутність обох яєчок (вкрай рідкісний порок розвитку), крипторхізм (неопущення яєчок в мошонку) і деякі інші, більш рідкісні вроджені порушення структури яєчок.

muzhskoe besplodie lechenie narodnimi sredstvami

Набуте безпліддя може бути результатом впливу різних несприятливих факторів на сперматогенний епітелій яєчок: інфекційних захворювань, порушень харчування, тривалих охолоджень тіла, рентгенівських променів або радіоактивних випромінювань. За сучасними даними, приблизно у однієї четвертої частини безплідних чоловіків причиною цього дефекту є перенесений інфекційний паротит (свинка), ускладнений двостороннім орхітом. Рідше причиною чоловічого безпліддя бувають інші інфекційні захворювання: тиф, грип, малярія, сифіліс, туберкульоз. Як і при інфекційному паротиті, причиною безпліддя після цих хвороб може бути не тільки клінічно виражений орхіт, тобто чітке запалення яєчка, але і токсичний вплив інфекції на спрематогенний епітелій яєчка без явних ознак орхіту. Чим молодший пацієнт, тим більше загроза шкідливого впливу інфекційного захворювання на яєчка, особливо в період статевого дозрівання або до нього.

Тривала лихоманка, тобто підвищення температури тіла, сама по собі також може привести до порушення сперматогенезу внаслідок підвищення місцевої температури в яєчку. На цей фактор слід звертати увагу у людей, які тривалий час піддаються впливу високої температури на виробництві.

Серед різних видів хронічної інтоксикації найбільше практичне значення має зловживання алкоголем і курінням. Під впливом зловживання алкоголем в яєчках відбувається жирове переродження насінних канальців і розростання на їх місці сполучної тканини, тобто рубцеве заміщення паренхіми яєчок. Клінічні спостереження вказують на значну частоту безпліддя у хронічних алкоголіків, а також на високу ймовірність народження у них неповноцінного потомства. Хронічний вплив нікотину також може бути причиною порушення здатності до запліднення, причому це порушення зникає після припинення або значного обмеження куріння.

Велике значення для нормальної сперматогенної функції яєчка має достатнє його кровопостачання. Ті захворювання, які порушують кровообіг в яєчку, нерідко призводять до змін його зовнішньосекреторній функції, а при двосторонньому характері захворювання – до безпліддя. До цих захворювань належать варикозне розширення вен сім’яного канатика (варикоцеле), перекручення сім’яного канатика.

Принципово інше походження мають ті форми чоловічого безпліддя, при яких порушено не утворення сперми в яєчках, а її виведення по сім’явивідних шляхах (придаток, сім’явивідні протоки, сім’яні міхурці сечовипускальний канал). На кожному з цих ділянок може зустрітися перешкода до проходження насінної рідини вродженого або набутого характеру. Вроджені вади розвитку сечовипускального каналу – дефект його задньої стінки (гіпоспадія) – призводять до того, що сперма, яка вивергається з неправильно розташованого зовнішнього отвору уретри, не потрапляє в піхву, а виливається перед нею. Розвинуте в результаті хронічного запального процесу або пошкодження сечівника звуження (стриктура) його також може, хоча і дуже рідко, бути причиною безпліддя: при цьому насіннєва рідина затримується в каналі, закидається в сечовий міхур або поступово витікає після закінчення статевого акту.

Найчастіше причиною екскреторної форми чоловічого безпліддя є аномалії і захворювання придатків яєчок. Двосторонні аномалії придатків яєчка у вигляді гіпоглазіі (зменшення розмірів), аплазії (вродженої відсутності) або облітерації (відсутність просвіту в цьому органі) зустрічаються рідко.

Набагато частіше причиною безпліддя є двосторонні запальні захворювання придатків яєчка (епідидиміт). Після специфічного (гонорейного, туберкульозного) епідидиміту дуже часто залишаються рубцеві зміни, які можуть різко порушити рух сперматозоїдів по просвіту придатка, аж до повної його непрохідності. Якщо таке ураження носить двосторонній характер, настає безпліддя.

Захворювання передміхурової залози і сім’яних міхурців також можуть бути причиною безпліддя. При хронічних запальних процесах в цих органах відбувається порушення складу їхнього секрету, що веде до зниження активності сперматозоїдів у спермі.

Народні засоби лікування безпліддя у чоловіків, як правило, малоефективні, але деякі правила способу життя і харчування (дієти) для зачаття допоможуть трохи поліпшити якість сперми.